Strona główna   |   Kontakt
Piątek 19 Lipiec 2024 | Imieniny obchodzi: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Prezentacja Gminy
Rada Miejska
Urząd Miejski
Sołectwa
Wybory
Załatwianie spraw
Przepisy prawne
Przetargi i Oferty
Informator
Pożytek publiczny
 
LA TRIMOUILLE - Francja WIEHL - Niemcy WUSTROW - Niemcy
TULCZYN - Ukraina CZORSZTYN - Polska MARIJAMPOLE - Litwa
 
Galeria
wejdź »


Pogoda  
Budziszewko

Budziszewko:

 • kościół św. Jakuba Większego - pierwszy kościół został wzniesiony przez Budziszewskich już w XIV wieku i przetrwał aż do wieku XVIII. W XIV wieku erygowano też parafię, która jednak w latach ok. 1645-1958 włączona była do parafii w Skokach. W roku 1755 dziedzic Budziszewka - Władysław Tomicki, miecznik poznański, wzniósł w Budziszewku nowy drewniany kościół, który przetrwał do naszych czasów. W 1871 kościół odnowiono staraniem Stanisława Łubieńskiego. W 1878 von Treskow przekazali świątynię ewangelikom, katolicy odzyskali ją wyrokiem sądu dopiero w roku 1905.
  Kościół w Budziszewku
  Kościół św. Jakuba usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu w zachodniej części Budziszewka. Pierwotnie drewniany o konstrukcji zrębowej, po przebudowie w roku 1960, częściowo konstrukcji żelaznej. Orientowany, jednonawowy z transeptem i nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od północy i południa ulokowano małe zachrystie. Przy nawie od zachodu wieża z kruchtą w przyziemiu. Wełście do kościoła na osi fasady. Dachy dwuspadowe kryte blachą miedzianą. Ośmioboczna wieżyczka z sygnaturką jest zwieńczona baniastym chełmem.

  Do cenniejszych elementów wyposażenia należą: ołtarz główny - barokowy z II poł. XVIII w., ołtarze boczne - rokokowe z III ćw. XVIII w., chrzcielnica alabastrowa zwieńczona nakryciem w kształcie korony z krzyżem (XVIII w.), dwa konfesjonały z II poł. XVIII w., organy z 1905 roku, lichtarze mosiężne z 1718 roku, obraz Chrystusa Ukrzyżowanego ze św. Marią Magdaleną, barokowo-ludowy z przełomu XVIII/XIX w., klasycystyczny krzyż ołtarzowy (I poł. XIX w.) i srebrny pozłacany kielich mszalny (XIX/XX w.).
  Kościół w Budziszewku
 • pałac - zespół pałacowo-parkowy zlokalizowany w sąsiedztwie kościoła św. Jakuba, powstał w początkach XIX wieku dla rodziny Łubieńskich. Pałac zwrócony jest fasadą na wschód, murowany, otynkowany, na planie wydłużonego prostokąta. Wysoko podpiwniczony, dwukondygnacyjny, posiada w elewacjach bocznych parterowe przybudówki. Wejście główne na osi fasady jest poprzedzone dwubiegowymi schodami z balustradą. Po roku 1870 salon przebudowano na dwukondygnacyjną kaplicę protestancką. Na ścianie zewnętrznej zabytkowego budynku umieszczono w roku 1955 tablicę upamiętniającą pobyt Adama Mickiewicza, który gościł w Budziszewku od 24 września 1831 u Józefa Łubieńskiego i jego żony Konstancji z Bojanowskich. Konstancja według niektórych krytyków literackich i miejscowej tradycji była pierwowzorem Telimeny z "Pana Tadeusza". Mickiewicz został ojcem chrzestnym córki właścicieli Budziszewka. Następnymi właścicielami wsi i pałacu byli przedstawiciele niemieckiego rodu von Treskow. Po roku 1945 w pałacu mieściła się szkoła podstawowa, a obecnie budynek jest własnością prywatną. Park pałacowy otacza pałac od strony północnej, zachodniej i południowej.
 • plebania - wzniesiona w 1905 roku jako pastorówka, zlokalizowana na krawędzi parku, posiada ciekawą, modernistyczną sylwetkę.
  Plebania w Budziszewku

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
 
 

  
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
on line: 1 odwiedzin: 12129
Strona główna | Kontakt |
© 2008 - 2024 Rogoźno. All rights reserved.