W ostatni poniedziałek 16 stycznia do Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie przyjechały wyjątkowe eksponaty, które będą stanowiły cześć nowej wystawy czasowej pod tytułem "Zamek Króla Przemysła II w Poznaniu".
Wystawa opowiadająca o dziejach najstarszego zamku królewskiego w Polsce związana jest z trwającą od ubiegłego roku odbudową zasadniczej części tego historyczego obiektu na Wzgórzu Przemysła. Prezentowana była pierwotnie w poznańskim Odwachu, a od 27 stycznia będzie można ją zobaczyć w muzeum w Rogoźnie.
Wśród eksponatów przywiezionych przez kierownik muzeum Małgorzatę Skwisz i muzealnego historyka Angelikę Pilarską znajdują się między innymi oryginalne średniowieczne cegły, kule armatnie i różnorodne detale architektoniczne zamku wydobyte przez archeologów i obecnie stanowiące własność Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Ponadto prezentowane będą duże kolorowe plansze ilustrujące dzieje dostojnej zamkowej budowli oraz związanych z nią wybitnych osób. Szczególną atrakcją będzie przewieziona z Urzędu Miasta Poznania makieta zamku odbudowywanego według projektu arch. Witolda Milewskiego.
Wystawa przygotowana została przez Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, a pomysłodawcą i autorem scenariusza jest Andrzej Kaszubkiewicz.
Uroczyste otwarcie odbędzie się w sali wystaw czasowych rogozińskiego muzeum w piątek 27 stycznia o godz. 17.00, a wezmą w nim udział osoby związane z ideą odbudowy zamku na czele z przewodniczącym komitetu, byłym senatorem i wojewodą poznańskim dr Włodzimierzem Łęckim.
Ekspozycja będzie jedną z ciekawszych wystaw czasowych, jakie prezentowane były w naszym muzeum w ostatnich latach. Biorąc pod uwagę związki króla Przemysła II z Rogoźnem z pewnością będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem i wysoką frekwencją.
Błażej Cisowski