„Ja was proszę o podtrzymanie
płomienia odnowionego ruchu olimpijskiego
i ochrony jego zasad i instytucji”
Pierre de Coubertin
W słoneczne południe 6 maja 2011 roku sporo działo się w Zespole Szkół w Parkowie. Około godz. 10.00 do Parkowa zaczęły zjeżdżać prawdziwe gwiazdy polskiego sportu. Celem ich przyjazdu był organizowany przez tutejszą szkołę i Klub Olimpijczyka już po raz drugi Integracyjny Dzień Olimpijski. Inauguracja Dni Olimpijczyka, integracja dzieci i młodzieży z osobami niepełnosprawnymi oraz popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej to główne cele święta olimpijskiego w Parkowie.
Uroczystość rozpoczęła wspaniała „Biesiada olimpijska” T. Kubiaka w wykonaniu uczennic II klasy Gimnazjum, które przy okazji wyeksponowały hasła olimpijskie: citius, altius, fortius i te trochę mniej znane pulchrius i humanius. Następnie głos zabrała dyrektor ZS pani Maria Cisowska. Witając przybyłych gości pani dyrektor podkreśliła rolę jaką w wychowaniu dzieci i młodzieży odgrywają ideały olimpijskie. Respektowanie zasad, szacunek dla kolegi i rywala, zdrowia, odpowiedzialności za swe czyny, przestrzegania reguł i przepisów oraz równość szans w walce sportowej i w życiu to cechy, które warto promować w edukacji szkolnej.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Zdzisław Hinz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki, dyrektor ZEAPO Wiktor Jaworski, dyrektor RCK Marek Galczewski, ksiądz Wojciech Ren, Bożena Łabędzka - sołtys wsi Słomowa i Szczytna, sołtys wsi Kaziopola, Grudnej i Wełny Jacek Janka, zarząd OSP w Parkowie Ryszard Obst, Jarosław Witt i Eugeniusz Pawlicki, zastępca przewodniczącego Rady Rodziców Lucyna Leśnicka, prezes Stowarzyszenia „Parkowianka” Ewa Szatkowska, prezes Parkowskiego Towarzystwa Sportowego Karol Nowak, przyjaciel szkoły Józef Szmania, reprezentacja uczniów Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wiardunkach, uczniowie szkoły z Prusiec a przede wszystkim znakomici polscy olimpijczycy:
* Jerzy Rybicki, mistrz olimpijski w boksie z Montrealu, brązowy medalista IO z Moskwy, brązowy medalista MŚ (1978 r.) i ME (1975 r., 1977 r.), były trener kadry, obecnie prezes PZB,
* Prof. Wojciech Lipoński, profesor UAM i AWF w Poznaniu, jeden z największych znawców olimpizmu, w przeszłości również znakomity lekkoatleta,
* Zbigniew Rachwalski, jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów na trawie, 215-krotny reprezentant Polski, wybitny trener Pocztowca P-ń, olimpijczyk z Moskwy,
* Krzysztof Paterka, medalista paraolimpiady z Aten, mistrz i rekordzista świata na 100 m klasycznym w pływaniu dla niepełnosprawnych,
* Andrzej Wróbel, trzykrotny złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w biegach na 800 m i 1500 m z Barcelony, Atlanty Sydney.
* Mirosław Piesak, czterokrotny medalista Paraolimpiady, 18-krotny medalista MŚ i ME niepełnosprawnych w pływaniu,
* Andrzej Kuczyński, dziennikarz, m.in.: „Głosu Wielkopolskiego” i „Sportu”, rzecznik prasowy PZHT,
* Zdzisław Nowak, trener boksu, wiceprezes PZB ds. wyszkolenia, prezes OZB.
O uroczyste otwarcie Dni Olimpijczyka pani dyrektor poprosiła burmistrza Rogoźna Bogusława Janusa. Przemarsz flagi olimpijskiej przy dźwiękach melodii z igrzysk w Calgary „Can’t you feel it” („Czy to czujesz”), wciągnięcie flagi na maszt przez Zbigniewa Rachwalskiego i Szymona Wojciechowskiego w rytm hymnu olimpijskiego, zapalenie ognia olimpijskiego od znicza przy popiersiu Józefa Wybickiego przez Mateusza Fludrę, przeniesienie go przez Krzysztofa Paterkę z Adamem Pietrykowskim i Eweliną Skrzypek z WTZ z Wiardunek i Michałem Raganem, a następnie przez Andrzeja Wróbla i Patryka Nowickiego pod znicz, przekazanie pochodni mistrzowi olimpijskiemu Jerzemu Rybickiemu, który zapalił główny znicz stojący obok masztu to elementy ceremoniału olimpijskiego powodujące wzruszenie u wszystkich uczestników zabawy. Na zakończenie ceremoniału Mirosław Piesak w towarzystwie uczennicy ZS w Parkowie Olgi Mikołajczak odczytali tradycyjny Apel Olimpijski. Nie mogło zabraknąć w Parkowie wspomnień o tych, którzy odeszli w ubiegłym roku. Młodzież deklamując słowa „Olimpijskiej modlitwy” Jana Knothe we wzruszający sposób przypomniała postać tragicznie zmarłego prezesa PKOl-u Piotra Nurowskiego, a następnie opiekun Klubu Olimpijczyka pan Krzysztof Działo przypomniał postać zmarłego kilka dni temu dwukrotnego złotego medalisty IO Waldemara Baszanowskiego. Zmarłych polskich olimpijczyków zebrani uczcili minutą ciszy.
Jedną z głównych zasad olimpizmu jest zasada fair play. Stąd też nie dziwi fakt, że opiekun Klubu Olimpijczyka wspomniał o tegorocznym laureacie nagrody Fair Play Wojciechu Kaźmierczaku, a następnie o idei fair play zgromadzonym opowiadał profesor Wojciech Lipoński. Przypomniał czym jest idea „czystej gry”, jakie są zagrożenia sportu oraz jaką nadzieję budzi w nim młodzież z Parkowa, która wychowywana jest w duchu fair play. Kontynuując wątek „uczciwej gry” pani dyrektor wręczyła dyplom laureatów Fair Play pp. Jerzemu Rybickiemu i Mirosławowi Piesakowi za „zwycięstwo nad sobą”, a następnie zwycięzcom szkolnego konkursu na hasło o fair play: Frankowi Grabowskiemu, Barbarze Ragan i Jarosławowi Uwarowowi. Zwyciężyło hasło „Fair play to zasada znana, bez niej nie cieszy wygrana”. Rozstrzygnięto również szkolny konkurs wiedzy olimpijskiej. Zwycięzcom: Dawidowi Korybalskiemu, Weronice Handzel i Łukaszowi Grzebycie gratulowali obok pani dyrektor J. Rybicki i Z. Hinz. Część oficjalną zakończyła wspólna zabawa przy dźwiękach „parkowskich” melodii „Przeżyj to sam” i „Amigos para siempre”.
Tradycyjnym punktem zabawy podczas Integracyjnego Dnia są biegi przełajowe. Dystanse od 200 do 850 m pokonali wszyscy uczniowie ZS w Parkowie, dzieci i młodzież z zaproszonych szkół oraz młodzież niepełnosprawna. Doprawdy widok wbiegających razem na metę uczniów z naszej szkoły oraz młodzieży niepełnosprawnej mógł wywołać łezkę w oku. Wielką odpornością i hartem ducha wykazali się wszyscy uczestnicy biegu, a zwycięzcą tych biegów byli wszyscy, którzy stanęli na starcie zgodnie z ideą Coubertina „ważne jest nie zwycięstwo, lecz udział”. Każdy z uczestników biegu otrzymał dyplom, który był zarazem kuponem, na który uczestnicy mogli wygrać nagrody podczas losowania przeprowadzonego na boisku szkolnym przez panią Danutę Talar-Soloch w towarzystwie „sierotek marysiek” czyli pp. M. Piesaka, A. Wróbla i K. Paterki. Nad sprawnym przeprowadzeniem biegów czuwali nauczyciele: Krzysztof Przybylski, Miłosz Mumot, Zbigniew Chudzicki, Szymon Wojciechowski i Ryszard Szedel.
Mimo zmęczenia, uczestnicy biegów po powrocie na boisko szkolne rzucili się na kiełbaski z grilla (kiełbaski mieliśmy od Rady Rodziców, a dyspensę od księdza proboszcza), a następnie wzięli udział w różnych grach i zabawach, w których nagrodami były słodycze. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że za rok spotykamy się na Integracyjnym Dniu Olimpijskim po raz trzeci. O tym, że była to udana promocja olimpizmu niech świadczy opinia pana profesora Wojciecha Lipońskiego zamieszczona w szkolnej księdze honorowej: „ Z ogromnym uznaniem śledzę rozwój idei olimpijskiej i przedsięwzięte w związku z tym inicjatywy tutejszej szkoły. Wprowadzenie edukacji olimpijskiej do programów szkolnych, organizacja tutejszych świąt olimpijskich budzi moje niekłamane uznanie i wręcz zachwyt…”
Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wspólnej pracy całego Grona Pedagogicznego. Każdy z nauczycieli dołożył swoją cegiełkę, aby Integracyjny Dzień Olimpijski 2011 był jak najbardziej udany. Jednocześnie dziękujemy sponsorom: pp. Henrykowi Działo i Romanowi Ziała, Eugeniuszowi Pawlickiemu oraz zarządowi OSP dzięki którym łatwiej było nam zorganizować imprezę.
Źródło: www.zsparkowo.republika.pl