„Brzozy wstępują w jesienne niebo,
całe w płomieniach żółtych liści.
Zanim się suknie ich dopalą,
niech nam się sen słoneczny przyśni.”
Maria Kogut
We wtorek 18 października w Szkole Podstawowej nr 2 spotkali się emerytowani nauczyciele należący do Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Rogoźnie, aby wspólnie obchodzić swoje najważniejsze święto, a mianowicie Dzień Edukacji Narodowej. Rozpoczynając uroczystość, przewodniczący sekcji, a za razem przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Zdzisław Hinz zwrócił się do kilkudziesięciu obecnych na sali członków sekcji i zaproszonych gości, mówiąc między innymi: Będąc w kręgu nauczycielskiej i samorządowej rodziny, kierujemy myśli ku najlepszym wartościom człowieka. Ku temu, co ludzi zbliża do siebie, co ułatwia nam wzajemne porozumienie, co pozwala nam iść przez życie w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Profesor Tadeusz Kotarbiński napisał, że „przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości.” Patrząc w przeszłość zdajemy sobie sprawę, że droga po której przyszło się nam kiedyś poruszać i ją przebywać, wcale nie była łatwa i prosta. A istniejąca przed laty rzeczywistość była niezwykle skomplikowana, gdyż nie miała tylko jednego koloru i nie odzwierciedlała jedynej prawdy. Dziś możemy być dumni z naszych osiągnięć, gdyż były one znaczące – nie tylko dla naszego pokolenia. Nie brakowało nam nigdy sił i ofiarności, gorących i szlachetnych serc, a w codziennym życiu praca była dla nas zawsze wartością nadrzędną. Przewodniczący życzył zebranym niezawodnego zdrowia, sił w pokonywaniu codziennych trudności, optymizmu i pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności. Na zakończenie dodał: Życzenia te kieruję bezpośrednio do Was, Koleżanki i Koledzy, a za Waszym pośrednictwem również do tych członków naszej organizacji, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w naszym spotkaniu. Przekażcie im nasze pozdrowienia i życzenia. Głos zabrali również burmistrz Bogusław Janus i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki, którzy podkreślili wartość wieloletniej pracy obecnych na sali pedagogów i złożyli im serdeczne życzenia.
Po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podst. nr 2, miała miejsce najważniejsza część spotkania. Dwie emerytowane nauczycielki Teresa Nowak i Urszula Wierbińska, które zdecydowaną większość swojej pracy zawodowej poświęciły wychowaniu i kształceniu pokoleń młodych rogoźnian, otrzymały tytuł „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej”, o którego przyznanie wystąpił do Kapituły tytułu właśnie zarząd Sekcji Emerytów. Obie wyróżnione z wielką satysfakcją przyjmowały to zaszczytne wyróżnienie będące podziękowaniem za wieloletni trud, a także liczne gratulacje, bukiety kwiatów i życzenia od swych dawnych współpracowników. Adresatem życzeń była również Zofia Ignasiak-Dorna, której z okazji ukończenia 80 roku życia, zebrani odśpiewali „Sto lat…”. Na zakończenie gospodarz szkoły – dyrektor Przemysław Kabat zaprosił wszystkich na wspólny poczęstunek.
Teresa Nowak – urodziła się 3 października 1932 roku w Ryczywole, jako trzecia z pięciu córek Klementyny i Piotra Ziałów. Z powodu wybuchu II wojny światowej nie mogła rozpocząć nauki w polskiej szkole podstawowej, więc zmuszona była uczęszczać do szkoły niemieckiej dla Polaków. W roku 1948 ukończyła Szkołę Podstawową w Ryczywole, a cztery lata później zdała maturę w Liceum Pedagogicznym w Rogoźnie. Pierwsze sześć lat pracy zawodowej związała ze szkołami wiejskimi w Lipie i Gościejewie. W 1958 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Rogoźnie. Na emeryturę przeszła w roku 1985, nadal jednak pracowała z dziećmi specjalnej troski. Ukończyła Zaoczne Studium Nauczycielskie w Poznaniu na kierunku zajęcia praktyczno-techniczne z wychowaniem plastycznym. W roku 1979 uzyskała kwalifikacje Wyższych Studiów Zawodowych z nauczania początkowego. Od roku 1965 pracowała jako kurator sądowy dla nieletnich. Przez wszystkie lata pracy nauczycielskiej dała się poznać jako bardzo sprawiedliwa i życzliwa koleżanka. Teresa Nowak kochała pracę z małymi dziećmi, była dla nich wyrozumiała, dobra i życzliwa. Od 1952 roku jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, a od roku 1985 należy do sekcji emerytów. Za pracę zawodową i społeczną uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi (1975r.), Złotą Odznaką za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego (1978r.) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984r.). „W pracy zawodowej zawsze leżało mi na sercu dobro ucznia, jak również jego zagrożenie społeczne, starałam się nieść im pomoc w każdej sytuacji” – tak Teresa Nowak podsumowała swoją wieloletnią pracę w oświacie.
Urszula Wierbińska – z domu Pidde, urodziła się 21 września 1928 roku w Rogoźnie. W roku 1949 ukończyła miejscowe Liceum Pedagogiczne i rozpoczęła pracę w schronisku dla dzieci greckich w Solicach Zdroju. Od roku 1950 przez krótki okres pracowała w szkole w Gościejewie, a następnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Rogoźnie. W latach 1962-72 pełniła funkcję kierownika ogniska metodycznego historii i wych. obywatelskiego na powiat obornicki. Od 1975 roku pełniła funkcję dyrektora Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Rogoźnie, która dzięki jej staraniom stała się jedną z przodujących tego typu instytucji w woj. pilskim. W roku 1977 ukończyła zaocznie studia magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła liczne kursy z zakresu poradnictwa i orientacji zawodowej. Na każdym stanowisku odznaczała się sumiennością i zaangażowaniem. W pracy i środowisku wykonywała ogrom pracy społecznej. Była radną, instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego oraz aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wizytacje władz oświatowych potwierdzały jej ogromny wkład w dzieło nauczania i wychowania – za co wyróżniana została licznymi odznaczeniami, wśród których wymienić należy: Srebrny (1969r.) i Złoty Krzyż Zasługi (1976r.), Medal Za Wybitne Zasługi w Rozwoju Oświaty Województwa Pilskiego (1981r.) i wreszcie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984r.).
zredagował Błażej Cisowski