W dniach 10 i 11 lutego delegacja naszego samorządu przebywała na terenie gminy partnerskiej Czorsztyn w woj. małopolskim. Okazją do zaproszenia przez wójta Tadeusza Wacha samorządowców z Rogoźna był Międzynarodowy Konkurs Potraw Regionalnych. Konkurs ten po raz drugi posiadał rangę ponadkrajową, ale tradycja jego organizowania sięga wielu lat wstecz.
W skład delegacji wchodzili burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, radna Rady Miejskiej i za razem sołtys Studzieńca Ewa Wysocka, sołtys Garbatki Krzysztof Nikodem oraz pracownik Urzędu Miejskiego Błażej Cisowski. W pierwszym dniu wizyty nasi przedstawiciele uczestniczyli gościnnie w obradach Rady Gminy Czorsztyn, która odbyła się w Urzędzie Gminy w Maniowach. Jednym z ważniejszych punktów prowadzonej przez przewodniczącego Stanisława Chmiela sesji, było poprzedzone dyskusją jednomyślne podjęcie uchwał intencyjnych w sprawie reorganizacji sieci placówek oświatowych. Przykład dalekiego Czorsztyna pokazuje, że temat ten jest na czasie w wielu gminach całego kraju. Podczas sesji głos zabrał burmistrz Bogusław Janus, który przekazał na ręce wójta Tadeusza Wacha namalowany przez utalentowaną rogozińską artystkę Kazimierę Rzańską obraz przedstawiający fragment naszego miasta - rzekę Wełnę i zabytkowy kościół św. Wita.
W drugim dniu wizyty delegacja odwiedziła słynną Zaporę Czorsztyńską i rozciągającą się nad wodami Dunajca kładkę łączącą miejscowości Sromowce Niżne w gminie Czorsztyn i Czerwony Klasztor (Červený Kláštor) na Słowacji. Przy wejściu na kładkę od strony polskiej wszystkich użytkowników przeprawy, w tym bardzo licznych o każdej porze roku turystów, wita figura św. Jana Nepomucena - patrona mostów, na której widnieje herb Rogoźna i napis: "Od Rogoźna dla gminy Czorsztyn na pamiątkę otwarcia kładki na Dunajcu, 12 sierpień 2006". Autorem rzeźby jest rogoźnianin Michał Niedźwiedź.
Główny punkt wizyty, czyli Międzynarodowy Konkurs Potraw Regionalnych odbył się tradycyjnie w Gminnym Centrum Kultury w Kluszkowcach. Trwające od godz. 15.00 do późnych godzin wieczornych wydarzenie otworzył wójt Tadeusz Wach, który serdecznie powitał wszystkich gości, w tym tych przybyłych z Rogoźna. W konkursie uczestniczyło sześć kół gospodyń wiejskich z gminy Czorsztyn i jedno ze Słowacji. Gospodynie przygotowały pyszne i prezentujące się niezwykle okazale potrawy, których było w sumie około 150. Gdy jury, a następnie wszyscy uczestnicy konkursu spróbowali smakołyków pienińskiej kuchni, odbyła się część artystyczna. Gospodynie z wielkim zaangażowaniem prezentowały pomysłowe scenki, które wywoływały na widowni wybuchy śmiechu i gorące oklaski. Ciekawy program przedstawiły również zespoły folklorystyczne z Polski i Słowacji.
Delegacja naszego samorządu przyjęta została w Czorsztynie bardzo gościnnie i serdecznie. Nasi przedstawiciele prowadzili liczne rozmowy dotyczące dalszego rozwoju pozytywnej współpracy między Rogoźnem i Czorsztynem. W wyniku rozmów udało się pozyskać między innymi bardzo okazyjne ceny noclegu i wyżywienia oraz obsługę profesjonalnego przewodnika dla kilkudziesięcioosobowej grupy związku niewidomych z Rogoźna, która we wrześniu uda się w Pieniny. Podsumowując wizytę można stwierdzić, że współpraca między Rogoźnem i Czorsztynem niezmiennie będzie przebiegała na wielu płaszczyznach, przede wszystkim w dziedzinie współpracy kulturalnej, kierowania samorządem i kontynuowania wymiany dzieci szkolnych zamieszkujących dwie zaprzyjaźnione gminy.
Błażej Cisowski