W dniach 18-25 lipca gościła w Polsce 48-osobowa delegacja z miasta partnerskiego La Trimouille we Francji. Grupa, której przewodził zastępca mera La Trimouille Ryszard Krzyżelewski, przybyła w ramach oficjalnej współpracy międzynarodowej Rogoźna i La Trimouille na zaproszenie burmistrza Bogusława Janusa. Program pobytu gości z Francji był bardzo różnorodny i obfitował w ciekawe wydarzenia oraz liczne atrakcje. Francuzi poza spędzeniem kilku dni w Rogoźnie zaplanowali sobie również wyjazdy do Poznania, Torunia, Malborka i Gdańska. Wiele serca i wysiłku w odpowiednie przygotowanie pobytu delegacji francuskiej włożyła pani Elwira Józefek – tłumacz języka francuskiego i koordynator współpracy Rogoźna z La Trimouille.
Oficjalne przywitanie mieszkańców La Trimouille przez władze samorządowe Rogoźna na czele z burmistrzem Bogusławem Janusem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Hinzem nastąpiło podczas spotkania zorganizowanego przez Chór ECHO w biesiadniku w Olszynie w poniedziałek 18 lipca. Podczas tej wyjątkowej biesiady czas naszym gościom umilały piosenki rogozińskich chórzystów przy akompaniamencie akordeonu dyrygenta Józefa Zarębskiego. We wtorek 19 lipca delegacja wyjechała do Poznania po drodze wstępując do Starostwa Powiatowego w Obornikach, gdzie miało miejsce spotkanie ze starostą Adamem Olejnikiem. Gospodarz powiatu przyjął Francuzów bardzo ciepło oraz przekazał najważniejsze informacje dotyczące działalności starostwa i powiatu. Poznawanie stolicy Wielkopolski rozpoczęło się od wizyty na Stadionie Miejskim i spotkania z wiceprezesem Lecha Poznań Arkadiuszem Kasprzakiem. Przyszła arena Euro 2012 zaprezentowana przez profesjonalnego przewodnika zrobiła na naszych gościach niemałe wrażenie. Ze stadionu grupa udała się na Stary Rynek, gdzie po krótkim spacerze, punktualnie o 12 w południe zobaczyć mogła słynne poznańskie koziołki. Jako, że pogoda była znakomita, plac przed ratuszem wypełniony był szczelnie turystami chcącymi zobaczyć jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Kwadrans później nasi goście na zaproszenie proboszcza Poznańskiej Fary ks. prałata Wojciecha Wolniewicza – pochodzącego z położonego na terenie naszej gminy Słomowa, uczestniczyli w koncercie muzyki organowej odgrywanym na słynnych organach Friedricha Ladegasta. Zarówno niezwykle bogata barokowa świątynia, jak i rozbrzmiewająca w jej wnętrzu wyjątkowa muzyka, z pewnością zapadły w pamięć naszym gościom. Następnym punktem programu były odwiedziny w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Szylinga, na które to specjalne zezwolenie wydał komendant miejski Zbigniew Hultajski. Tutaj szczególnie ciekawe było obejrzenie centrum dowodzenia poznańskich stróżów prawa, należące do najnowocześniejszych i najskuteczniejszych w Polsce. Z komendy Francuzi udali się do położonej kilka kroków dalej Poznańskiej Palmiarni, która jest największą tego typu placówką w naszym kraju. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia grupa udała się jeszcze do Starego Browaru, czyli jednego z najlepszych centrów handlowych w tej części Europy.
W środę 20 lipca odbył się całodzienny wyjazd do Torunia słynącego z zabytkowego zespołu staromiejskiego wpisanego na listę UNESCO. Czwartek i piątek 21 i 22 lipca nasi goście spędzili w Malborku i Gdańsku. W średniowiecznej warowni krzyżackiej mieli okazję trafić na turnieje rycerskie. Z kolei wizytę w Gdańsku połączyli z rejsem statkiem na Westerplatte, gdzie padły pierwsze strzały II wojny światowej.
Sobota 23 lipca była pierwszym z dwóch dni przeznaczonych na poznanie Rogoźna. Rozpoczęła się ona od wizyty w remizie OSP Rogoźno i remontowanym właśnie Przedszkolu nr 2 przy ul. Seminarialnej, gdzie w rolę przewodnika wcieliła się dyrektor Lucyna Jurczyk. Z przedszkola grupa przeszła na boisko Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie znajduje się rogoziński Orlik. Tutaj każdy chętny mógł sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie. Strzelanie do bramki, uniki i zwody przerodziły się w znakomitą zabawę. Przed obiadem w Motelu „Pod Fartuszkiem” w Rudzie nasi goście odwiedzili jeszcze salon firmowy „Ludwik Styl”, gdzie mogli na własne oczy zobaczyć pomysłowość projektantów oraz kunszt i wspaniałe umiejętności zatrudnionych w filmie stolarzy. O godzinie 16 w Ośrodku Kultury rozpoczął się program artystyczny przygotowany specjalnie dla francuskich gości. Zespoły RCK – Grupa Teatralna TO MY, Chór ECHO i Orkiestra Dęta zafundowały mieszkańcom La Trimouille prawdziwą artystyczną ucztę nagradzaną wielokrotnie brawami. Na program składało się przedstawienie o tematyce przyjaźni polsko-francuskiej, znane polskie piosenki i klasyczne utwory muzyczne. Niezapomniane było wspólne wykonanie przez orkiestrę i chór „Nabucco” Giuseppe Verdiego.
Wieczorem w Ośrodku Za Jeziorem odbyła się oficjalna kolacja. Na początku spotkania burmistrz Bogusław Janus jeszcze raz powitał delegację na czele z przybyłymi merami z La Trimouille i Liglet oraz podziękował za przyjazd do naszego miasta w tak licznej grupie. Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz poprosił wszystkich o uczczenie minutą ciszy ofiar tragedii jaka rozegrała się w Oslo 22 lipca.
W niedzielę 24 lipca nasi goście odwiedzili Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz. Na placu Karola Marcinkowskiego rozegrane zostały mecze w narodową francuską grę – boule. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem Rogoźnia, a drugi mieszkańców La Trimouille. Po południu Francuzi odwiedzili przystań Klubu Żeglarskiego KOTWICA, gdzie mieli możliwość popływania żaglówkami oraz należącymi do WOPR-u motorówkami po naszym pięknym jeziorze. Wieczorem delegację ugościli w Gospodarstwie Agroturystycznym RUDA MŁYN państwo Barbara i Wiesław Piątkowscy. Podczas spotkania czas naszym gościom umilał Zespół GOŚCINIANKA.
Francuzi wyruszyli w drogę powrotną w poniedziałek 25 lipca w godzinach porannych zabierając ze sobą niezapomniane wspomnienia oraz dla wielu zupełnie niespodziewany obraz Polski jako kraju ciekawego, nowoczesnego i intensywnie się rozwijającego. W czasie prowadzonych rozmów padały liczne propozycje dalszego rozwoju partnerstwa, szczególnie w dziedzinie kultury i edukacji. Wizyta była znakomitą okazją do dalszego zacieśnienia współpracy między Rogoźnem i La Trimouille i okazja ta została właściwie wykorzystana.
Błażej Cisowski