Strona główna   |   Kontakt
Wtorek 3 Wrzesień 2024 | Imieniny obchodzi: Izabela, Szymon, Joachim

Prezentacja Gminy
Rada Miejska
Urząd Miejski
Sołectwa
Wybory
Załatwianie spraw
Przepisy prawne
Przetargi i Oferty
Informator
Pożytek publiczny
 
LA TRIMOUILLE - Francja WIEHL - Niemcy WUSTROW - Niemcy
TULCZYN - Ukraina CZORSZTYN - Polska MARIJAMPOLE - Litwa
 
Galeria
wejdź »






Pogoda



  
Wolfgang Eckert (1925-2011)

W dniu 3 listopada 2011  zmarł  w Gelsenkirchen w wieku 86 lat urodzony w Rawiczu 2 lutego 1925 roku Wolfgang Eckert.

Za pośrednictwem  Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Poznaniu Wolfgang Eckert zainicjował w roku 2004 i skutecznie realizował akcję wspierania materialnego w postaci sprzętu medyczno- rehabilitacyjnego dla Szpitala Powiatowego w Obornikach, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach, Fundacji "Dar Rogoźna", finansował transport pomocy humanitarnej dla podopiecznych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodawie i gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świnicach Warckich.

W latach 2002-2006 koordynował działania na rzecz budowy i poświęcenia Kamienia Pamięci na cmentarzu ewangelickim w Rogoźnie.

W roku 2006 pomógł odnaleźć  rodzinę von Sierakowskich, a w marcu 2007 przyjechał do Ryczywołu przyczyniając się walnie do realizacji idei Stacji Socjalnej Joannitów w Ryczywole i  budowy Kamienia Pamięci na dawnym cmentarzu ewangelickim w Ryczywole.

W latach 2006-2008 sponsorował i organizował programy wakacyjnych pobytów w Gelsenkirchen dla młodzieży z Gimnazjum Nr 1 w Rogoźnie. W czasie ferii 2008 zaprosił na ferie zimowe młodzeż z Zespołu Szkół w Objezierzu. Finansował zakup książek dla lauretów projektów polsko-niemieckich w Zespole Szkół w Objezierzu. Interesował się bardzo i cieszył z nawiązania kontaktów samorządowych Rogoźna i Ryczywołu z miastem Wiehl w Nadrenii-Westfalii. Podziwiał pracę Stowarzyszenia Rewitalizacji Cmentarzy Ewangelickich w Wiardunkach. Wspierał wielu mieszkańców Wielkopolski w trudnych sytuacjach. Dom Jego  to  muzeum i biblioteka pełna książek o Polsce. Na ścianach nie mieściły się dyplomy i  dowody wdzęczności młodzieży, samorządowców  i zwyczajnych ludzi, którym pomagał w imię Miłości Bliźniego ten Wielki Przyjaciel Polski. Dlatego też, gdy dotarła wiadomość  okrężną drogę przez Lubekę o  tym smutnym wydarzeniu, wielu nie mogło uwierzyć. Pozostaje  tylko modlitwa za Zmarłego i pamięć o Jego dobrych uczynkach. "Non omnis moriar".

Adam Maliński 


Dziewięć miesięcy temu, z okazji 86 urodzin Wolfganga Eckerta burmistrz Bogusław Janus wystosował list gratulacyjny dla sędziwego jubilata, w którym napisał między innymi: "Dziękuję za cały trud i wysiłek włożony przez Pana w budowanie pozytywnych relacji między narodami polskim i niemieckim. Wiem, że na drodze swego społecznikowskiego działania spotkał Pan wielu mieszkańców naszej gminy. Pański dom był i jest zawsze otwarty dla młodych mieszkańców Rogoźna, a szczególnie dla młodzieży skupionej w Klubie Europejskim przy Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie. Nie wyliczę tutaj wszystkich przejawów Pana działalności, ale za wszystkie serdecznie dziękuję. Pragnę również dodać, że w Rogoźnie jest Pan zawsze miłym i oczekiwanym gościem."

List wraz z upominkami od Klubu Europejskiego został wręczony Wolfgangowi Eckertowi w jego domu w Gelsenkirchen w dniu 1 lutego. Wręczenia dokonali uczestnicy wracającej z Wiehl delegacji - Marek Hopa i Adam Maliński, którzy podkreślali wielką radość pana Eckerta z odwiedzin i wyrazów pamięci płynących z Rogoźna.

BC

 Gelsenkirchen, 1 lutego 2011, A. Maliński i W. Eckert

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
 

  
Wrzesień
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







  
on line: 3 odwiedzin: 12129
Strona główna | Kontakt |
© 2008 - 2024 Rogoźno. All rights reserved.