Strona główna   |   Kontakt
Wtorek 3 Wrzesień 2024 | Imieniny obchodzi: Izabela, Szymon, Joachim

Prezentacja Gminy
Rada Miejska
Urząd Miejski
Sołectwa
Wybory
Załatwianie spraw
Przepisy prawne
Przetargi i Oferty
Informator
Pożytek publiczny
 
LA TRIMOUILLE - Francja WIEHL - Niemcy WUSTROW - Niemcy
TULCZYN - Ukraina CZORSZTYN - Polska MARIJAMPOLE - Litwa
 
Galeria
wejdź »






Pogoda



  
93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w zorganizowanej wspólnie przez Rogozińskie Centrum Kultury i harcerzy z 3 Miejskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Brzask” uroczystości z okazji 93 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się w piątek 30 grudnia w samo południe przy obelisku na placu Powstańców Wlkp. Po odegraniu hejnału Rogoźna przez hejnalistów z Orkiestry Dętej RCK i powitaniu wszystkich przybyłych przez przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza, głos zabrał komendant harcerzy i ceniony rogoziński historyk, harcmistrz Władysław Ruks, który przedstawił rys historyczny jedynego zwycięskiego powstania w dziejach naszego narodu ze szczególnym uwzględnieniem jego przebiegu w Rogoźnie. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze u stóp udekorowanego biało-czerwonymi flagami obelisku, przy którym harcerze zaciągnęli wartę honorową. Pierwsza z delegacji reprezentująca społeczeństwo gminy składała się z przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza, zastępcy burmistrza Rogoźna Krzysztofa Ostrowskiego, skarbnika Gminy Rogoźno Marii Kachlickiej, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Chudzickiego i prezesa Związku Kombatantów Stefana Hampla. Kolejne delegacje reprezentowały harcerzy, Rogozińskie Centrum Kultury, rodziny powstańców, Szkołę Podstawową nr 3, Klub Europejski przy Gimnazjum nr 1, PiS i "Solidarność".

Gdy ta część uroczystości dobiegła końca, jej uczestnicy udali się pod obelisk przed SP nr 3. Również tutaj złożono wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Wieloletni, emerytowany dyrektor „Trójki” i inicjator powstania obelisku Zdzisław Hinz przypomniał, że w uroczystości z okazji odsłonięcia monumentu brał udział ostatni żyjący rogoziński powstaniec Leon Kiełbasiewicz zmarły w 1995 roku.

Ostatnim, ale również bardzo ważnym punktem uroczystości było oddanie hołdu powstańcom spoczywającym na cmentarzu parafialnym. Przy znajdującej się w cieniu pamiątkowej sosny zbiorowej mogile, w której spoczywa osiemnastu uczestników powstania, uczennica „Trójki” odczytała sentymentalny wiersz, z uwagą wysłuchany przez wszystkich zgromadzonych. Również tutaj, a także na grobach dowódcy powstania w Rogoźnie majora Antoniego Biskupskiego i wieloletniego komendanta harcerzy, popularyzatora wiedzy o powstaniu harcmistrza Jana Marszała złożono znicze i kwiaty. Rogoźno po raz kolejny godnie wyraziło szacunek i wdzięczność uczestnikom wielkiego wielkopolskiego zrywu.

Błażej Cisowski

Na placu Powstańców Wlkp.:

  

  

  

Przy obelisku przed Szkołą Podst. nr 3:

  

Na rogozińskim cmentarzu:

  

  

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
 

  
Wrzesień
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







  
on line: 2 odwiedzin: 12129
Strona główna | Kontakt |
© 2008 - 2024 Rogoźno. All rights reserved.