Strona główna   |   Kontakt
Wtorek 3 Wrzesień 2024 | Imieniny obchodzi: Izabela, Szymon, Joachim

Prezentacja Gminy
Rada Miejska
Urząd Miejski
Sołectwa
Wybory
Załatwianie spraw
Przepisy prawne
Przetargi i Oferty
Informator
Pożytek publiczny
 
LA TRIMOUILLE - Francja WIEHL - Niemcy WUSTROW - Niemcy
TULCZYN - Ukraina CZORSZTYN - Polska MARIJAMPOLE - Litwa
 
Galeria
wejdź »






Pogoda



  
90-lecie RKS WEŁNA

Sobota 19 listopada zapisała się złotymi zgłoskami w historii Rogozińskiego Klubu Sportowego „Wełna”, bo w tym dniu klub nie tylko obchodził 90-lecie swojego istnienia, ale również otrzymał sztandar i imię dla swojego stadionu.

Uroczyste świętowanie rozpoczęło się mszą św. w kościele Ducha Świętego celebrowaną przez dziekana Dekanatu Rogozińskiego ks. kanonika Eugeniusza Śliwę, po której uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta w rytm melodii marszowych Orkiestry Dętej RCK i tanecznego kroku Zespołu PA-MAR-SZE do sali widowiskowej Rogozińskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się najważniejsza część obchodów poprowadzona przez Ryszarda Dworzańskiego. Na korytarzu przed salą wystawione były kroniki i archiwalne zdjęcia zawodników, które obrazują wiele dziesięcioleci aktywnej działalności klubu.

Zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych w osobach burmistrza Rogoźna Bogusława Janusa i przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza, delegacja WZPN w Poznaniu, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, delegacje zaprzyjaźnionych klubów, zawodnicy, trenerzy oraz sympatycy „Wełny”, powitał prezes klubu Mirosław Pokorzyński. Po jego wystąpieniu głos zabrał wieloletni zawodnik, a później trener piłkarzy „Wełny” Józef Kruk, który szczegółowo przedstawił historię powstania i kształtowania się zasłużonego klubu począwszy od 1918 roku. Dla młodszych słuchaczy była to wyjątkowa lekcja historii sportu na naszym terenie, z której mogli dowiedzieć się między innymi, że najbardziej utalentowani gracze „Wełny” dotarli do drużyn pierwszoligowych.

Gdy nagrodzony oklaskami Józef Kruk opuścił mównicę głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, który powiedział: „Dzisiejsza uroczystość wieńczy symbolicznie wieloletnią pracę działaczy społecznych, trenerów, wychowawców, ludzi dobrej woli i sportowców. Tego rodzaju jubileusze zawsze mają wymiar bardzo osobisty, ale również wymiar społeczny, gdyż wszystkie działania prowadzone przez ten klub sportowy – tak bardzo zasłużony dla Rogoźna – zmierzały ku realizacji tych właśnie celów. (…) Dziś w czasach nieustającej pogoni za pieniądzem i stawiania kariery na pierwszym miejscu, aż trudno uwierzyć, że są jeszcze ludzie, którzy największą satysfakcję czerpią z pracy na rzecz innych. Ewidentnym tego przykładem jest Wasza działalność, Drodzy Państwo. Nie pracowaliście kiedyś i nie pracujecie również dziś dla osiągnięcia korzyści majątkowych, czy zdobycia rozgłosu – choć ów rozgłos może niewątpliwie pomóc w przetrwaniu i rozwijaniu się – ale by kształtować umiejętności i postawy młodych ludzi, by działać wspólnie dla rozwoju społeczności lokalnej.”

Po złożeniu okolicznościowych życzeń przewodniczący poprosił na scenę burmistrza Bogusława Janusa, który odczytał akt nadania klubowemu stadionowi imienia Bernarda Nowaka, zasłużonego działacza sportowego i budowniczego stadionu. Uchwałę w sprawie nadania imienia podjęła Rada Miejska na październikowej sesji. Bogusław Janus wręczył prezesowi Pokorzyńskiemu uroczysty akt nadania wraz z bukietem kwiatów i listem gratulacyjnym. Na scenę został również poproszony obecny na sali syn Bernarda Nowaka – Eugeniusz, który podziękował władzom samorządowym i klubowym za uhonorowanie ojca i utrwalenie pamięci o jego działaniach w dziedzinie propagowania sportu, życząc za razem „Wełnie” dalszego pomyślnego rozwoju i wielu sukcesów. 

Kolejną częścią sportowego święta było nadanie klubowi sztandaru. Zaczynając tę część uroczystości Ryszard Dworzański powiedział: „Jak wspomniał na początku prezes Mirosław Pokorzyński, jego celem było ufundowanie sztandaru dla klubu „Wełna”. Dziś nastąpił ten ważny moment, bo od dzisiaj „Wełna” może poszczycić się posiadaniem sztandaru. Jest to wyraz szacunku dla tych, którzy tworzyli jej 90- letnia historię i wyzwaniem dla tych, którzy będą dopiero ją tworzyć”.

Nieodłącznym elementem nadania sztandaru jest symboliczne wbijanie gwoździ w jego drzewiec przez fundatorów. Tradycji stało się za dość i tym razem, a do dokonania tego szczególnego aktu poproszono: burmistrza Bogusława Janusa, Longinę Krzemińską-Zenger, Beatę i Krzysztofa Gawryszaków, Tadeusza Guzę, Jana Ptaszyńskiego oraz Mirosława Pokorzyńskiego. Gdy wszystkie gwoździe zostały już „wbite” nastąpiło przekazanie sztandaru pocztowi złożonemu z najmłodszych graczy „Wełny”, którzy zajęli dumnie miejsce na scenie.

Uroczystość była również okazją do wręczenie różnych odznaczeń, wyróżnień i podziękowań. Szczególnie doniosłe było wręczenie całemu klubowi w dowód uznania za 90- letnią działalność Srebrnej Odznaki PZPN, którego dokonał  wiceprezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Zygmunt Świtała. Prezes Pokorzyński nie krył dumy z możliwości odbioru w imieniu kierowanego przez siebie klubu tak zaszczytnego odznaczenia, a wszyscy członkowie i sympatycy „Wełny” podziękowali za nie długimi oklaskami. Ale nie był to koniec wyróżnień. Srebrna Odznaka Honorowa PZPN trafiła do Konrada Michalskiego i Mirosława Pokorzyńskiego, a brązową otrzymał Janusz Wojciechowski. Z kolei Złotą Odznaką Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej uhonorowani zostali Longina Krzemińska-Zenger, Andrzej Kosicki, Wojciech Kaniewski, Krzysztof Cieciura, Włodzimierz Michalski i Kazimierz Taurogiński. Srebrna Odznaka WZPN trafiła do: Zbigniewa Chudzickiego, Ryszarda Zengera, Krzysztofa Fudzińskiego, Michała Sztuby, Karola Figury, Dominika Pokorzyńskiego oraz Adriana Czarneckiego.

W podziękowaniu za wieloletnią współpracę i wszechstronną pomoc wręczono pamiątkowe tablice i okolicznościowe dyplomy. Tytuł Honorowego Prezesa RKS „Wełna” przyznano Józefowi Krukowi i Konradowi Michalskiemu, natomiast Kazimierz Taurogiński i Wiesław Jóźwiak otrzymali pamiątkowe statuetki sędziego. Dyplomami za przywiązanie do barw klubowych, gorący doping oraz za wiarę w swoją drużynę nagrodzono najwytrwalszych kibiców.

Na zakończenie części oficjalnej o zabranie głosu poproszono przybyłych gości. W imieniu dyrektorów placówek oświatowych z terenu gminy Rogoźno życzenia przekazała dyrektor Zespołu Szkół w Parkowie Maria Cisowska w asyście Iwony Gruszki z SP Pruśce i Iwony Rzańskiej z SP nr 3 w Rogoźnie. Piotr Szturmiński złożył życzenia w imieniu Rogozińskiego Centrum Kultury. Miłe słowo do prezesa i całego klubu wygłosił także pułkownik Tadeusz Janowski. W części artystycznej wystąpiły zespoły RCK: „Iskierki” i PA-MAR-SZE oraz wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wiardunkach.

Błażej Cisowski

  

  

  

  

  

  

  

  
 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
 

  
Wrzesień
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







  
on line: 2 odwiedzin: 12129
Strona główna | Kontakt |
© 2008 - 2024 Rogoźno. All rights reserved.