W piątkowy wieczór 27 stycznia w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz otwarto wyjątkową wystawę zatytułowaną „Zamek króla Przemysła II w Poznaniu”. Wystawa należy do najciekawszych w ostatnich latach, dlatego też na uroczystym otwarciu pojawiła się niemała, ponad stuosobowa grupa zwiedzających.
Po krótkim, wstępnym przemówieniu pełniącego obowiązki dyrektora RCK Piotra Szturmińskiego, wystawę otworzył szczególny gość – inicjator przywrócenia Poznaniowi zamku i prezes komitetu odbudowy, który tę wyjątkową inicjatywę wciela w życie – dr Włodzimierz Łęcki, dawny wojewoda poznański, senator oraz znany krajoznawca. Łęcki podkreślił, że rogozińskie muzeum jest drugą, po poznańskim Odwachu, placówką w Wielkopolsce, do którego wystawa trafiła, dodając że jest to uzasadnione szczególnymi związkami Przemysła II z naszym miastem. Łęcki podkreślił, że pokolenia miłośników historii Wielkopolski od lat czekały na odbudowę zamku, będącego najmniejszym, ale też najstarszym z polskich zamków królewskich. O przygotowaniu ekspozycji oraz najważniejszych prezentowanych eksponatach opowiedział jej twórca, emerytowany dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a obecnie aktywny członek komitetu odbudowy Andrzej Kaszubkiewicz. Po obu wystąpieniach wszyscy goście, wśród których byli przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski oraz lokalni miłośnicy historii i kultury, z wielkim zaciekawieniem przystąpili do oglądania zgromadzonych zbiorów. Niemałe zainteresowanie wywołały makieta zamku i pochodząca z okresu dwudziestolecia międzywojennego waza, na której mistrzowie chodzieskiej porcelany umieścili wizerunki trzech polskich zamków królewskich. Była też kopia średniowiecznego miecza odnalezionego w Rogoźnie, którego oryginał znajduje się w poznańskim muzeum archeologicznym. Zainteresowaniem cieszyły się też między innymi oryginalne cegły, elementy ceramiczne, płyty podłogowe, gotyckie obramienia drzwiowe z piaskowca, kule armatnie, a także plansze z sylwetkami królów i innych historycznych postaci związanych z zamkiem. Nie mogło zabraknąć również historycznych widoków rezydencji i dokładnych planów odbudowywanej obecnie królewskiej siedziby.
Każdy zwiedzający otrzymał naklejkę z widokiem zamku i napisem "Popieram Odbudowę Zamku Królewskiego w Poznaniu" oraz ulotki informujące o możliwości przekazania 1% od podatku na odbudowę. Powodzeniem cieszyły się też "cegiełki królewskie" w cenie 2 zł za sztukę, z których dochód również przeznaczony jest na wspieranie odbudowy.
Nikt z obecnych z pewnością nie żałował przybycia na wydarzenie, które było prawdziwą lekcją historii. Dlatego też słowa uznania należą się pracownikom muzeum na czele z kierownik Małgorzatą Skwisz za sprowadzenie tej prestiżowej wystawy do Rogoźna. Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Rogoźno oraz wszystkich gości naszego miasta do obejrzenia ekspozycji, gdyż naprawdę warto.
Błażej Cisowski
Strona internetowa
Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu:
www.zamek-krolewski.poznan.pl